Můžu se vzdát dědictví, když mám exekuci?

Share This Post

Do tíživé situace se může dostat každý a bohužel to dokonce nemusí být ani jeho vlastní vinou. Pokud se dluhy nezačnou řešit včas, přijde na řadu exekuce. 

Exekuce a dědictví

Úplně ideální je žít bez dluhů, avšak v současné době je mnoho jedinců, firem i rodin zatíženo velkými dluhy, že se exekucím těžko vyhnou. Samotná exekuce má rovněž určitá pravidla. Jedná se o státem povolený způsob, jak se mohou vymáhat dluhy, které dlužník nesplácel. K takovému výkonu je pověřen exekutor, kterého určil soud. Poté je celkem jasné, že nemůže nikdo jen tak znenadání zaklepat na dveře a začít zabavovat majetek. Exekuce mohou být různé, kdy pověřená osoba může zabavit část mzdy, nemocenské, důchod, podporu v nezaměstnanosti atd. Rovněž se to dotýká peněz na bankovním nebo spořicím účtu, dále movitých i nemovitých věcí. Jak je to ale s dědictvím, zvláště pokud se jedná o nemovitost? Je nutné ho nechat zabavit nebo existuje jiná cesta? Můžu se vzdát dědictví, když mám exekuci? Co vlastně dělat nebo na co se připravit?

Rada nad zlato

Je samozřejmé, že je možné se vzdát svého dědictví, ale na druhou stranu to se rozhodně nebude líbit exekutorovi a může dokonce podat i žalobu. A pak je tu ještě další možnost, která se zdá jako daleko lepší východisko z této zapeklité situace a není nutné se vzdávat svého nároku na dědictví.

  • Rozhodně je třeba se poradit s někým, kdo má zkušenosti a najde řešení i tam, kde zrovna to vypadá beznadějně.
  • Pokud se bude jednat o nemovitost, můžete zaplatit všechny dluhy a veškeré exekutorské náklady, které vznikly během řízení a spravování exekuce. Dokonce se může stát, že vám ještě zbyde nějaká finanční rezerva, s kterou můžete znovu začít.
  • Specialisté dokáží poradit i s nemovitostí, kterou čeká neodkladná nařízená exekutorská dražba. Ta ovšem nabízí vyvolávací cenu zhruba 67 % z ceny nemovitosti a ještě se může jednat o nejistý výsledek. Výkup nemovitosti nabídne daleko vyšší cenu, než byste získali v samotné dražbě. 

Jak se zdá, nikdy není nic ztraceno a v podstatě vždy se dá začít s čistým štítem, aniž by se kdokoliv musel vzdávat svého dědictví, ačkoliv situace vypadá beznadějně. 

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

návrh na vklad nemovitosti
blog

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Podat návrh na vklad do katastru nemovitostí je důležitým krokem při změně vlastnického práva k nemovitosti. Pokud vlastníte nemovitost, která není zapsána v katastru nemovitostí,

Dědictví s dluhy
blog

Dědictví dluhy po rodičích

Co dělat s dluhy po zemřelém? Po úmrtí blízkého člověka je často obtížné získat informace o jeho majetku a dluzích. Notář se stává klíčovou osobou,

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch

Chcete získat PDF Tahák zdarma?

Jednoduše zadejte svou emailovou adresu a já vám na ni ihned odešlu slíbené PDF: