Milostivý bude i podzim. Dlužníci od září dostanou možnost splatit dluhy bez úroků

Milostivé léto, které umožnilo dlužníkům splatit své závazky vůči obcím, zdravotním pojišťovnám nebo například dopravním podnikům bez úroků a dalších větších poplatků, se zopakuje. Dohodly se na tom vládní koalice s opozicí. Ministerstvo spravedlnosti navrhlo, aby se akce z uplynulé zimy zopakovala ještě od září do listopadu. V prvním kole byly ukončeny desítky tisíc exekucí. Jen pražský dopravní podnik jich uzavřel téměř čtrnáct tisíc.

 

Že by se mohlo milostivé léto zopakovat, připustil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na světě již je dohoda vládní koalice a opozice, podle které by mělo být druhé milostivé léto tříměsíční a začít 1. září. Dlužníci budou mít opět šanci splatit pouze jistinu spolu s paušální odměnou pro exekutora. Ta bude proti prvnímu kolu vyšší, bude činit 1 815,- korun (1 500,- korun plus DPH).

Vláda chce návrh poslat do Poslanecké sněmovny do konce měsíce s návrhem, aby jej poslanci schválili zrychleně v jediném čtení. Díky tomu by mohla začít platit od 1. července.

Exekutoři mají však proti opakování akce výhrady. Nelíbí se jim například výše poplatku, který dostanou – i když bude oproti prvnímu kolu dvojnásobný. „Přijde nám to jako vymýšlení nějakých částek. Měli bychom se držet našeho exekučního tarifu,“ prohlásil prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. Podle návrhu by se nová tříměsíční akce měla týkat jen týchž exekucí jako první kolo, tedy těch, které začaly před loňským 28. říjnem.  

Není zatím zcela jasné, kolika lidem pomohlo první milostivé léto z exekuce. Exekutorská komora v březnu oznámila, že bylo zastaveno 42 tisíc exekucí, přičemž dluhů se zbavilo 15 tisíc lidí. Mlynarčík to prohlásil za překvapivě malý zájem. Poslanec Výborný však míní, že to není konečný počet, řada řízení podle něj ještě není zanesena v evidenci.

Třetí milostivé léto na obzoru. Mohlo by se týkat i daňových nedoplatků 

Ani druhé milostivé léto by nemuselo být poslední. Poslanci by měli dostat návrh na třetí takovou akci, která by se nově týkala i daňových nedoplatků nebo pokut ze správních řízení. 

„Stát si může dovolit odpustit často dramaticky narostlé příslušenství. Nicméně o jistinu stát nepřijde,“ podotkl Výborný. Toto daňové a správní milostivé léto by mohlo začít v polovině příštího roku.

Sdílejte:

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram

Další články

Co dělat s dluhy po zemřelém?

  Úmrtí blízké osoby je samo o sobě dost těžká a bolestivá záležitost. Vyrovnat se s vlastní bolestí a být oporou svým blízkým je práce

Dobrovolná a nedobrovolná dražba

Dražby jsou čím dál tím víc oblíbenějším způsobem prodeje majetku, ale není dražba jako dražba. Jsou mezi nimi rozdíly, které by vás jako možného vydražitele

Máte zájem o prodej nemovitosti?

Call Now Button