Jak prodat byt s hypotékou

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Prodej nemovitosti, která je zatížena hypotékou, je obtížnější, ale dá se docela dobře zvládnout. Na výběr má prodávající dokonce několik možností.

Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí stále rostou, je hypotéka běžným řešením pro pořízení bytu nebo domu.Někdy ale může nastat nečekaná situace, kdy je zapotřebí nemovitost prodat a hypotéka ještě zdaleka není splacená. Důvodem prodeje může být prakticky cokoliv. Od nutnosti získat větší byt (například narození dítěte), až po rozvod nebo úmrtí rodinného příslušníka, jehož nemovitost jste získali jako dědictví.

Co znamená mít hypotéku na nemovitosti:

  • Vaše nemovitost je vázána zástavním právem, které má za následek omezení vlastníka s nakládáním s nemovitostí.
  • Zástavní právo je vázáno na banku, která hypotéku poskytla.

Prodej domu nebo bytu s hypotékou je sice obtížnější, ale není to nemožné. Dokonce máte několik možností, jak uskutečnit prodej domu nebo prodej bytu s hypotékou:

  • Prodáte nemovitost s hypotékou, zástava bude bankou zrušena ve chvíli, kdy bude celý úvěr splacen. Je tedy nutné jít nejprve do banky a získat její souhlas s prodejem nemovitosti. Banka si ověří, jestli je kupující pro ni bonitním klientem. Pokud všechny tři zúčastněné strany poté s prodejem souhlasí, už nestojí nic v cestě.
  • Jiná možnost se nabízí pomocí odečtu stávající výše hypotéky z kupní ceny nemovitosti. Část kupní ceny, která zůstává, je vhodné uložit v advokátní úschově nebo u notáře. Poté, co se vyřídí zápisy v katastru nemovitosti, je částka prodávajícímu vyplacena.
  • Další možností je refinancování stávající hypotéky. Toto řešení se volí v případě, že banka neshledá kupujícího bonitním klientem nebo kupující nebude souhlasit s podmínkami vašeho hypotečního úvěru. I tento způsob přináší svá pozitiva. Banka může nabídnout kupujícímu novou hypotéku a tím pádem i výhodnější podmínky. Jednou z nich bývá nižší úrok.
  • Naprosto ideálním řešením však je, umořit zbývající část dlužné částky. Klienti využívají například menší úvěr nebo mohou navýšit novou hypoteční smlouvu o výši doplatku předchozího úvěru. To se využívá v případě, že se čerpá nová hypotéka na další nemovitost. Vyhnout se pokutě za předčasné splacení původní hypotéky lze načasováním prodeje na konec fixačního období. Na splacení úvěru můžete využít i tzv. výkup nemovitosti, kdy od vás nemovitost vykoupí přímo realitní společnost i s hypotékou a vy tak máte peníze okamžitě k dispozici.

Sdílejte:

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram

Další články

Co dělat s dluhy po zemřelém?

  Úmrtí blízké osoby je samo o sobě dost těžká a bolestivá záležitost. Vyrovnat se s vlastní bolestí a být oporou svým blízkým je práce

Máte zájem o prodej nemovitosti?

Call Now Button