Inflace v březnu vzrostla nad 12 % a to letos není vše

Oproti únoru domácnostem dál zdražují zejména energie a pohonné hmoty, tlak na růst cen přetrvává napříč celým spotřebitelským košem – čestnou výjimkou mohou být některé potraviny a ceny za rekreace. 

 

Celkově ceny vzrostly o 1,7 % meziměsíčně, což katapultovalo inflaci spolehlivě nad 12 %, konkrétně na 12,7 %. To je 2,9 procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky, a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol. Počítá se s tím, že potraviny a další zdražování energií ještě dotáhnou inflaci do poloviny letošního roku nad 14 % a postup dolů bude jen velice pozvolný. V průměru za celý rok tak inflace může překonat 12 %, zatímco zimní prognóza ČNB počítala s průměrnou inflací 8,5 %. Není proto divu, že centrální banka pořád zůstává v jestřábím módu.

 

Ze zápisu z jednání bankovní rady vyplynulo, že shoda v jestřábím táboře je zatím poměrně jasná a pětice centrálních bankéřů (Rusnok, Mora, Nidetzký, Holub, Benda) považuje “brzké obnovení cenové stability za naprostou prioritu” a je “připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb”. Rozdíly ve vnímání rizik mezi jestřáby se zdají být v tomto ohledu zatím malé – všech pět jestřábů chce utahovat měnovou politiku do té chvíle, dokud neuvidí, že jsou inflační očekávání dobře ukotvena. To podle nás znamená aktuální inflaci v těsné blízkosti vrcholu (květen-červen) a první známky viditelného ochlazení spotřebitelské poptávky a zvolnění napětí na trhu práce. 

 

Dál počítáme s tím, že centrální banka sazby ještě zvýší – pravděpodobně v jednom kroku na květnovém zasedání spojeném s prognózou. Pak by se ČNB mohla s růstem sazeb zastavit, ovšem za předpokladu, že uvidí výraznější ochlazení spotřebitelského apetitu a relativně pomalý růst nominálních mezd (na to ukazují předběžná čísla z průmyslu).

Sdílejte:

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram

Další články

Dobrovolná a nedobrovolná dražba

Dražby jsou čím dál tím víc oblíbenějším způsobem prodeje majetku, ale není dražba jako dražba. Jsou mezi nimi rozdíly, které by vás jako možného vydražitele

Aukce vs Dražba

Jedním ze způsobů prodeje nemovitosti je využít dražbu nebo kauci. Podstatou je mít více zájemců, protože se obvykle začíná na vyvolávací ceně, která je nižší,

Máte zájem o prodej nemovitosti?

Call Now Button