Exekucí je přibližně o 12 tisíc více než loni

Za první tři měsíce roku 2022 bylo zahájeno o 11 812 exekučních řízení více, než za stejné období v loňském roce. Za první kvartál jde o meziroční nárůst o 11,4 procenta. Problém většího počtu exekucí se týká celého Česka s jedinou výjimkou. Informoval o tom Institut prevence a řešení předlužení, podle kterého je potřeba přijmout nová opatření.

 

Největší nárůst byl zaznamenán ve středních Čechách, kde počet exekucí stoupl o 20,8 % a představuje 13 526 zahájených exekucí oproti loňským 11 199 exekucím. Podobné zvýšení platí pro severní Čechy (19,6 %, 21 459 nových řízení) a pro Prahu (19,1 %, 18 545 zahájených exekucí). Naopak v jižních Čechách znamená 6 914 zahájených exekucí oproti loňským 6 989 odpovídá pokles 1,1 %.

 

Nutnost dalších opatření

Na to, že se bude počet exekucí v důsledku pandemie zvyšovat, upozorňovali odborníci už na jejím začátku v roce 2020. Poslanecká sněmovna loni schválila novelu exekučního řádu. Ta obsahuje úpravy, které mají nastavit spravedlivější systém exekucí a pomoci lidem dostávat se efektivněji z dluhových pastí. Jde například o přednostní splácení jistiny či ukončování bezvýsledných exekucí. Zásadní změny, o kterých se v posledních letech diskutuje, ale stále nepřinesla.

 

„Z veřejné diskuze by se neměl vytratit princip 1 dlužník 1 exekutor, který by celý exekuční systém výrazně zjednodušil, zlevnil a zásadním způsobem ulevil zaměstnavatelům od obrovské administrativy spojené s exekucemi,“ upozornil Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

 

Podle Hába je potřeba v souvislosti s růstem počtu nových exekucí, prudkým zvyšováním cen energií a s tím související inflace přijmout další komplexnější opatření. „Za institut v současnosti připravujeme doporučení konkrétních kroků, které mají vést ke zmírnění negativních dopadů energetické krize na české domácnosti,“ uvedl. Mělo by se jít o iniciativu jak ze strany státu a energetických společností, tak ze strany zaměstnavatelů a domácností. 

Sdílejte:

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram

Další články

Dobrovolná a nedobrovolná dražba

Dražby jsou čím dál tím víc oblíbenějším způsobem prodeje majetku, ale není dražba jako dražba. Jsou mezi nimi rozdíly, které by vás jako možného vydražitele

Aukce vs Dražba

Jedním ze způsobů prodeje nemovitosti je využít dražbu nebo kauci. Podstatou je mít více zájemců, protože se obvykle začíná na vyvolávací ceně, která je nižší,

Máte zájem o prodej nemovitosti?

Call Now Button