Exekucí je přibližně o 12 tisíc více než loni

graph-gad7205f3a_1280

Za první tři měsíce roku 2022 bylo zahájeno o 11 812 exekučních řízení více, než za stejné období v loňském roce. Za první kvartál jde o meziroční nárůst o 11,4 procenta. Problém většího počtu exekucí se týká celého Česka s jedinou výjimkou. Informoval o tom Institut prevence a řešení předlužení, podle kterého je potřeba přijmout nová opatření.

 

Největší nárůst byl zaznamenán ve středních Čechách, kde počet exekucí stoupl o 20,8 % a představuje 13 526 zahájených exekucí oproti loňským 11 199 exekucím. Podobné zvýšení platí pro severní Čechy (19,6 %, 21 459 nových řízení) a pro Prahu (19,1 %, 18 545 zahájených exekucí). Naopak v jižních Čechách znamená 6 914 zahájených exekucí oproti loňským 6 989 odpovídá pokles 1,1 %.

 

Nutnost dalších opatření

Na to, že se bude počet exekucí v důsledku pandemie zvyšovat, upozorňovali odborníci už na jejím začátku v roce 2020. Poslanecká sněmovna loni schválila novelu exekučního řádu. Ta obsahuje úpravy, které mají nastavit spravedlivější systém exekucí a pomoci lidem dostávat se efektivněji z dluhových pastí. Jde například o přednostní splácení jistiny či ukončování bezvýsledných exekucí. Zásadní změny, o kterých se v posledních letech diskutuje, ale stále nepřinesla.

 

„Z veřejné diskuze by se neměl vytratit princip 1 dlužník 1 exekutor, který by celý exekuční systém výrazně zjednodušil, zlevnil a zásadním způsobem ulevil zaměstnavatelům od obrovské administrativy spojené s exekucemi,“ upozornil Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

 

Podle Hába je potřeba v souvislosti s růstem počtu nových exekucí, prudkým zvyšováním cen energií a s tím související inflace přijmout další komplexnější opatření. „Za institut v současnosti připravujeme doporučení konkrétních kroků, které mají vést ke zmírnění negativních dopadů energetické krize na české domácnosti,“ uvedl. Mělo by se jít o iniciativu jak ze strany státu a energetických společností, tak ze strany zaměstnavatelů a domácností. 

Obsah

Chci prodat nemovitost

  • Prodejte rychleji
  • Navyšte cenu  o 10%                         
  • Garantujeme
  •     diskrétnost obchodu
  •     bezpečnost a servis

Chcete získat PDF Tahák zdarma?

Jednoduše zadejte svou emailovou adresu a já vám na ni ihned odešlu slíbené PDF: