Dopady války na trh s nemovitostmi

ruins-gdb3d75b4b_1920

Na jedné straně trh s nemovitostmi bohatne, jak je pod tíhou sankčních postihů prodávají lidé z Ruska, na druhou roste nedostupnost nájemního bydlení, protože do Česka míří už stovky tisíc utečenců z válkou postižené Ukrajiny. A naopak tisíce pracovníků, kteří často působili ve stavebnictví, z Česka odešlo. Rostou i ceny vstupů, jako jsou energie či drahé komodity.

Česká národní banka (ČNB) se pod tíhou vysoké míry inflace zřejmě nevyhne dalšímu zvyšování základních úrokových sazeb a v návaznosti na to pravděpodobně výrazně vzrostou i úroky hypotečních úvěrů.

Podle Heleny Horské (hlavní ekonomka Raiffeisenbank)

Dopad války na Ukrajině lze velmi špatně předvídat, na realitní trh obzvlášť. Musíme si proto vystačit s prvními indiciemi. Na rozdíl od koronavirového šoku, na jehož počátku trh na chvíli zcela zamrzl, válečný šok trh s byty a domy rozhýbává – ruský kapitál opouští (nejen) Česko, nabídka nemovitostí v některých lokalitách roste, především v Praze či Karlových Varech. Jenže desítky či stovky nemovitostí, které se nyní objevují v inzerci, jsou jen kapkou na vyprahlý trh, na kterém už před uprchlickou krizí chybělo na sto tisíc bytových jednotek.

Postkoronavirový a válečný šok má ještě jeden, závažnější dopad na trh nemovitostí. Výpadek dodávek železa, oceli a dalších materiálů, zvyšování cen, nedostatek zaměstnanců… To vše nejspíš povede k odložení výstavby nových bytů a v některých případech i k zastavení rozjetých projektů. Může trvat několik měsíců, než se situace alespoň trochu zlepší, ale náklady na výstavbu budou jen těžko nižší – neporostou sice tak raketovým tempem, ale porostou. Bydlení bude ještě víc nedostupné.

Válce se nevyhne ani trh s nájemním bydlením. Obrovský počet ukrajinských občanů utíkajících před válkou vyšroubuje poptávku po levném nájemním bydlení. Obce, kraje, ale i soukromé subjekty hledají zatím nevyužívané prostory a přetvářejí je na nouzové příbytky. To ale není dlouhodobé řešení. Municipality a stát budou muset co nejdřív řešit bytový problém nejen Ukrajinců, ale i Čechů, kteří už na vlastní bydlení nedosáhnou.

Podle Miroslava Zvonka (realitní makléř a právník, Agentura Zvonek)

Válka na Ukrajině se promítne do všech oblastí lidského života, bydlení není výjimkou. V oblasti pronájmů nemovitostí už nyní dochází k tomu, že z trhu mizí byty všech velikostí. Jednak je to v důsledku příchodu ukrajinských uprchlíků, respektive členů rodiny za příbuznými, ale také v důsledku zdražování hypoték, kdy mnoho lidí na hypotéku už nedosáhne.

Přebytek poptávky nad nabídkou povede ke zdražování pronájmů, ke kterému už přispěl v posledních měsících růst cen energií. Trh s nájemním bydlením tak meziročně zdraží až o cca 30 %.

V oblasti prodeje nemovitostí se už do značné míry projevilo zdražování hypoték. Dosud ceny nemovitostí rostly proto, že velkou část nakupovali investoři, ať už drobní, či velcí. Nyní ale cítíme pokles poptávky ze strany investorů, respektive ceny nemovitostí jsou už tak přemrštěné, že je odmítají kupovat. V oblasti prodejů tedy očekáváme během letošního roku pokles o cca 20 %.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/432943-jak-valka-zahybe-s-cenami-nemovitosti-realitni-trh-ocima-expertu

Obsah

Chci prodat nemovitost

  • Prodejte rychleji
  • Navyšte cenu  o 10%                         
  • Garantujeme
  •     diskrétnost obchodu
  •     bezpečnost a servis

Chcete získat PDF Tahák zdarma?

Jednoduše zadejte svou emailovou adresu a já vám na ni ihned odešlu slíbené PDF: