Daň z nemovitosti 2023 je účtována na základě hodnoty vaší nemovitosti. K výpočtu daně v roce 2023 budete muset brát v úvahu několik faktorů. Ty zahrnují hodnotu nemovitosti, velikost objektu a rovněž míru vašeho majetkového zatížení. Obvykle se hodnota nemovitosti stanoví na základě odhadu, výpočtu nebo posudku. Míra majetkového zatížení se stanoví na základě příjmů a výdajů majitele nemovitosti a dalších faktorů. Danění nemovitostí se v České republice řídí zákonem o daních z příjmů, konkrétně § 2 odst. 1 písm. o) a p) a § 3 odst. 1 písm. j). Pokud máte více nemovitostí, pak budete muset zaplatit daň za každou z nich zvlášť. Doporučujeme nechat si zpracovat výpočet daně z nemovitostí odbornou firmou, aby byl co nejpřesnější a minimalizovali se případné nesrovnalosti.
Kdy podat přiznání k dani z nemovitosti
Přiznání k dani z nemovitostí se týká majetku, kterým jsou nemovitosti. Toto přiznání určuje platbu ve výši vyměřené daně. Přiznání se podává na finanční úřad v kraji, ve kterém se nachází přiznávaná nemovitost. Podat daňové přiznání je povinné, pokud vlastníte jakoukoli nemovitost, za kterou se hradí daň z nemovitých věcí. Termín pro podání daňového přiznání závisí na několika faktorech, jako je například konkrétní lokalita, ve které se nemovitost nachází. Pokud však podáváte několik daní, může se začátek a konec termínu lišit.
Podání daňového přiznání je povinné a jeho nedodržení může mít negativní důsledky v podobě pokut a dalších sankcí. Přiznání se podává k finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází. Pokud už jste jednou přiznání k dani z nemovitosti podávali a nic podstatného se na ní neměnilo (nenastaly „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“), nové přiznání nepodáváte. Je důležité mít na paměti termíny a podat přiznání k dani včas.
Co podléhá dani z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí – zákonem stanovená povinnost. Koho se týká? Tato daň, je uváděna též daň z nemovitostí, se vztahuje na majitele nemovitostí. Pod daně z nemovitých věcí spadají pozemky, budovy, byty či domy, garáže a další stavby. Jejich výše závisí na tržní hodnotě . Sazby daně z nemovitosti se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Platbu daně z nemovitostí se platí příslušnému finančnímu úřadu, kde se nemovitost nachází.
V případě, že vlastníte více nemovitostí v různých krajích, musíte dodat přiznání na konkrétní úřady. Příjmy z daní obce využívají pro financování funkcí a veřejných služeb. Tato daň je výdajem majitelů nemovitostí a pravidelně se hradí. Při převodu majetku na nového vlastníka se povinnost platit daně z nemovitých věcí přenáší. Přiznání k dani je povinností, kterou majitelé nemovitostí podávají na příslušném finančním úřadě.
Koupil jsem. Musím podávat daňové přiznání k dani?
V případě, že jste nedávno zakoupil/a nemovitost, může se vám nabídnout otázka musím podat daňové přiznání k dani. Daňové přiznání k dani je povinné. V katastru nemovitostí změnil se vlastník nemovitosti a podléháte platbě daně z nemovitých věcí na rok 2023. Je povinnost daňové přiznání podat na příslušný finanční úřad a získat informace. Dbejte na dodržování stanovených termínů a připravte si všechny nezbytné informace. Podané daňové přiznání splní vaše daňové povinnosti a minimalizuje riziko případných sankcí. V případě potřeby se obraťte na profesionálního poradce, který vám může poskytnout cenné rady při vyplňování přiznání a podání k místně příslušnému správci daně, kterým je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitost nachází. Pro stanovení daně z nemovitých věcí za rok 2023 je rozhodující stav k 1. lednu 2023.
Prodal jsem. Musím řešit daň z nemovitosti?
Pokud už nemovitost nevlastníte a stále jste zaregistrováni jako její majitel, musíte se postarat o to, aby z ní nebyly vybírány další daně z nemovitosti. Je nutné kontaktovat finanční úřad a oznámit změnu vlastnictví. Pokud budete nadále plátci daně z nemovitých věcí 2023, mohou na Vás uvalit sankce a pokuty. Jakmile se oznámí změna vlastnictví dané nemovitosti bude převedena na nového vlastníka, ten bude muset provést registraci v pozemkové knize a zaregistrovat se u místního úřadu.
Důležité je mít na paměti, že převodem nemovitosti se mohou pojídat i náklady na převod majetku, jako jsou poplatky zahraničním úřadům, katastrální poplatky, poplatky za zápis do katastru nebo poplatky za nabytí vlastnického práva. Pokud se s těmito postupy nevyznáte, je vhodné kontaktovat úřady nebo poradit se s odborných kanceláří.
V každém případě je nutné o nemovitosti pečovat, dokud není řádně převedena na nového majitele. Pokud ji necháte opuštěnou, mohou se na Vás snášet další nežádoucí finanční náklady a spory, které mohou táhnout několik let. Proto je nezbytné vždy jednat dle předepsaných pravidel a zajistit si kvalifikovanou pomoc, aby byla změna vlastnictví úspěšně ukončena.
Předmět daně z nemovitých věcí
Předmětem daně z nemovitých věcí jsou nemovitosti, tedy pozemky evidované v katastru nemovitostí a stavby či jednotky s trvalým charakterem. Tuto daň z nemovitých věcí je povinen platit majitel nemovitosti. Ta se vypočítává na základě hodnoty nemovitosti, která je stanovena katastrem nemovitostí a je revidována po určité době. Kromě daně z nemovitých věcí existuje také daň ze staveb a jednotek, kterou platí majitelé nově postavených staveb či přístaveb. Tyto daně patří mezi nejvýznamnější zdroje příjmů mnoha obcí a měst, zajišťují financování mnoha projektů a služeb pro občany. V případě nedodržení této povinnosti hrozí majiteli nemovitosti sankce a finanční přestupky.
Jak vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí
Pro efektivní vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitostí doporučujeme využít možnosti online podání prostřednictvím portálu Mojedaně.cz. Tento moderní způsob je vhodný pro ty, kteří mají zřízenou datovou schránku, neboť použití elektronické formy je v takovém případě povinné. Upozorňujeme, že v opačném případě hrozí pokuta ve výši až 2000 Kč. Pokud však nemáte datovou schránku, Jinak se daňové přiznání se podává v tištěné podobě a podáte ho buď poštou, nebo osobně na příslušném finančním úřadě.
Při vyplňování přiznání budete potřebovat důležité informace o vaší nemovitosti, jako je číslo popisné a parcelní číslo, které jsou nezbytné k identifikaci. Daň z nemovitostí je stanovována na základě relevantních údajů a jako majitel nemovitosti máte povinnost podat přiznání a platit daň. Důležité je také podotknout, že povinnost podání daňového přiznání k dani z nemovitostí platí i pro ty, kteří provedli změny na svých nemovitostech, jako například změnu druhu nemovitosti, velikosti pozemku či přidání nadzemních podlaží. Naopak není nutné podávat daňové přiznání znovu, pokud nedošlo k žádným změnám na nemovitosti.
Zdaňovací období pro daň z nemovitosti
Zdaňovací období pro daň z nemovitosti v roce 2023, se v České republice týká vlastníků nemovitostí a trvá od 1. ledna do 31. prosince, každého roku. Daně jsou placeny za majetek v držení poplatníka daně k danému datu a platí se každý rok. Poplatníkem může být fyzická osoba, která je majitelem nemovitosti, jako jsou například domy, byty, pozemky apod., stejně jako právnické osoby, organizace nebo firmy. Výše daně, kterou je nutné zaplatit, se počítá jako násobek výměry nemovitosti s příslušnými sazbami a koeficienty a odvíjí se od hodnoty nemovitosti.
Pokud se v průběhu zdaňovacího období změní majetek poplatníka nebo jeho vlastnické právo, je povinnost to nahlásit finančnímu úřadu. Je důležité dbát na to, aby daně z nemovitosti byly vždy včas a řádně zaplacené, aby se poplatník vyhnul vysokým sankcím a postihu finančního úřadu. Nejpozději do půlky března můžete odeslat finančnímu úřadu žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem.
Bude se zvyšovat daň z nemovitosti
Vývoj trhu s nemovitostmi v České republice stále roste a s tím je spojena také možnost zvýšení daně z nemovitých věcí. V roce 2023 se znovu rozvířila debata ohledně možného navýšení daně z nemovitosti. Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložila doporučení k zvýšení této daně, a i ministr financí Zbyněk Stanjura se k tomuto tématu vyjádřil. Kromě jednoduchého zvýšení daně z nemovitosti se také diskutuje o pravidelné valorizaci. Mezi specifika daně z nemovitých věcí patří skutečnost, že se platí dopředu. Zajímavým návrhem je také přesunutí části daně z obecního rozpočtu do státního rozpočtu. Ministr Stanjura poukázal na náklady spojené s administrací této daně, které představují přibližně 10 % z celkové vybrané částky. Současně je stát podle něj v tomto ohledu zhruba 1,2 miliardy korun v mínusu.
Česká republika čelí opakované kritice ze strany Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) kvůli nízké výši daně z nemovitosti. OECD poukazuje na to, že ve srovnání s jinými západními zeměmi a v přepočtu na hrubý domácí produkt (HDP) je tato daň velmi nízká. ČR je kritizována také za nedostatečné zohledňování skutečné hodnoty majetku, kdy se bere v úvahu pouze plocha nemovitosti.